اهمیت حفظ نظم و امنیت سازمان‌ها، ادارات و شرکت‌های مختلف بر کسی پوشیده نیست. یکی از راهکارهای حفظ امنیت در هر محیطی، کنترل و مدیریت ورود و خروج افراد به آن منطقه است.

  در گذشته، کنترل ورود و خروج توسط واحد حراست و با کمک نیروی انسانی صورت می‌گرفت. بنابر گستردگی و وسعت هر سازمان، تعداد نیروی حفاظتی مورد نیاز متفاوت بود.

  با پیشرفت تکنولوژی، لزوم استفاده از راهکارهای نوین در بخش حفاظت فیزیکی عبور و مرور در اماکن مختلف احساس شد. سیستم کنترل تردد یا کنترل دسترسی نیاز سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف را در زمینه جایگزینی روش مناسب برای کنترل ورود و خروج مرتفع ساخت. در واقع سیستم کنترل تردد، شیوه نوین حفاظت فیزیکی است که مزایای بسیاری نسبت به روش سنتی دارد. یک سیستم کنترل تردد از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. یکی از اجزاء پرکاربرد در این سیستم، گیت‌ کنترل تردد است که بخش ورودی سیستم اکسس کنترل را تشکیل می‌دهد.

  این تجهیزات جهت کنترل ورود خروج کارکنان ،‌ مشتریان ، ارباب رجوع و سایر افراد،‌  در ورودی سازمان‌ها، شرکت‌ها و هر محوطه دیگری به کار گرفته می‌شوند و ضمن حفظ نظم و انضباط، امنیت آن محیط را نیز ارتقاء می‌بخشند.

  انواع گیت‌های کنترل تردد مربوط به شرکت آلتین سیستم از برند ZK گرفته شده است که برندی بسیار شناخته شده و قابل اعتماد در بین محصولات امنیتی می باشد. این گیت ها در اماکن مختلفی مانند ورودی سازمان‌ها و شرکت‌ها، مراکز تفریحی و ورزشی، پایانه‌های حمل و نقل (مترو، اتوبوسرانی، راه‌ آهن، فرودگاه) و … مشاهده می‌شود.  علاوه بر موارد ذکر شده می‌توان با نصب گیت در ورودی بخش‌های خاص مانند اتاق سرور ، بخش مدیریت ، انبار و آزمایشگاه ، دسترسی افراد را به این بخش‌ها محدود نمود.

  گیت های کنترل تردد پرمصرف

  گیت کنترل تردد میله ای

  گیت اهرمی

  یکی از پرکاربردترین گیت‌های تردد، گیت اهرمی (turnstile gate) است که عملکرد ساده‌ای دارد و از استحکام بالایی نیز برخوردار است. این گیت به صورت دو اهرمی و سه اهرمی تولید می‌شود و نوع سه اهرمی آن پرکاربردتر است . به این گیت، گیت میله‌ای و گیت سه شاخه ای نیز گفته می‌شود.

  در گیت سه اهرمی، پس از شناسایی و تأیید اعتبار کاربر، یک سیگنال برای گیت ارسال شده و قفل آن آزاد می‌شود. سپس با نیروی ایجاد شده از سمت موتور و یا توسط فرد، اهرم‌ها چرخیده و عبور از گیت میسر می‌گردد. پس از عبور فرد از گیت، میله دوم بلافاصله مانع عبور نفر بعدی می‌شود.

  گیت تمام قد

  گیت تمام قد (full height turnstile gate ) ابعاد بزرگتری نسبت به سایر گیت ‌ها دارد. این گیت به عنوان درب ورودی در مناطق مختلف نصب می‌شود و به دلیل ساختار آن، امکان عبور از بالا و پائین و اطراف گیت وجود ندارد.  پس از احراز هویت شخص، امکان عبور یک نفر از طریق گیت امکانپذیر است و شخص دیگر نمی‌تواند بهمراه شخص تأیید شده از مسیر عبور کند.

  گیت تمام قد به دلیل داشتن ساختار ویژه و ارتفاع بلند، بیشتر در اماکنی مانند مراکز امنیتی و نظامی، زندان‌ها، سفارتخانه‌ها و استادیوم‌ها که ورود افراد به آنجا از لحاظ امنیتی حائز اهمیت است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل به این نوع گیت، گیت تردد امنیتی نیز گفته می‌شود.

  گیت کنترل تردد قدی

  گیت کنترل تردد فلپ

  گیت شیشه ای

  گیت تردد شیشه‌ای یکی از متداولترین و پرکاربردترین انواع گیت کنترل تردد است که به دلیل استفاده از درب‌های شیشه‌ای به این نام شناخته می‌شود. این گیت دارای سرعت عملکرد بالایی بوده و در مناطق شلوغ و پرتردد مانند پایانه‌های حمل و نقل (راه آهن، فرودگاه، مترو) و سایر اماکن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  عملکرد ساده، زیبایی و سرعت بالا از جمله مزیت‌های گیت شیشه‌ای است و این ویژگی‌ها، گیت شیشه‌ای را به یکی از پرطرفدارترین انواع گیت ورود و خروج تبدیل کرده و به وفور در ورودی ادارات، شرکت‌ها و سایر اماکن مشاهده می‌شود.

  قسمتهای تشکیل دهنده گیت کنترل تردد

  گیت (Gate ) مجموعه‌ای از قطعات مکانیکی و الکترونیکی است که به عنوان درب ورود هر مجموعه‌ای به کار می‌رود. این تجهیزات به عنوان کنترل کننده فیزیکی عبور و مرور در سیستم کنترل تردد هستند.

  در ظاهر یک گیت به عنوان یک کابین با درب‌های بازشو به نظر می‌آید. اما داخل این کابین یا بدنه، تجهیزات دیگری هم به کار رفته است. یک گیت علاوه بر کابین (بدنه)، شامل شاسی، گیربکس، موتور،‌ بردهای الکتریکی، ریل، سنسورها، درب یا  مسدود کننده مسیر و نمایشگر LED می‌شود. اگر بدنه گیت‌ کنترل تردد  از استیل ساخته شده باشد، دارای استحکام و طول عمر بالاتری خواهد بود و در طی زمان کمتر دچار استهلاک خواهد شد.

  اکثر گیت‌های تردد موجود در بازار از سه کشور ترکیه، آلمان و چین وارد شده و توسط نمایندگی‌های مختلف به مشتریان ارائه می‌شوند. البته در کنار این کشورها، برخی از تولیدات گیت کنترل تردد توسط شرکت‌های داخلی صورت می‌گیرد

  عملکرد گیت کنترل تردد

  گیت ورود و خروج بخشی از تجهیزات اکسس کنترل است و  بدون استفاده از یک سیستم کنترل کننده، کاربردی نخواهد داشت. فرمان باز و بسته شدن درب گیت، از طرف یک کنترل کننده مرکزی که می‌تواند یک دستگاه کنترل تردد، پنل اکسس کنترل و یا نرم‌افزار کنترل تردد باشد، صادر می‌شود.

  مجوز یا سلب مجوز عبور از گیت بر پایه احراز هویت افراد و اعتبار سنجی آنها انجام می‌شود. در بیشتر سیستم‌های کنترل دسترسی، شناسایی و تأیید هویت شخص، شرط اصلی عبور از گیت است، اما همیشه اینطور نیست. به طور مثال ‌ در مناطقی مانند مترو، اعتبار پولی شخص توسط سیستم بررسی شده و در صورت داشتن اعتبار لازم،‌ اجازه عبور صادر می‌گردد.

  برای احراز هویت، یک کارتخوان یا دستگاه کنترل تردد (حضور غیاب) بر روی گیت استقرار می‌یابد. پس از خواندن شناسه فرد توسط دستگاه و تأیید مجوز توسط سیستم کنترل تردد، سیگنالی به گیت ارسال شده و درب‌های آن جهت عبور باز می‌شود. پس از عبور شخص، بلافاصله مسیر عبور از گیت مسدود شده و نفر بعدی نمی‌تواند با مجوز شخص جلویی از مسیر عبور کند.

  مزایای استفاده از گیت کنترل تردد

  استفاده از گیت کنترل تردد، ورود و خروج کارکنان، ارباب رجوع‌ها ، میهمان‌ها و  مشتریان مجموعه شما را سازماندهی کرده و به آن نظم و انضباط می‌بخشد. به این صورت شما مدیریت و نظارت کاملی بر تردد افراد مختلف به مجموعه خود خواهید داشت. از سویی دیگر، با جلوگیری از ورود افراد غیر مجاز و همچنین کنترل کامل بر دسترسی افراد به نقاط حساس، امنیت بیشتری را برای شما به ارمغان می‌آورد.

  با نصب و اجرایی شدن گیت‌ تردد، به نیروی انسانی کمتری جهت کنترل ورود و خروج افراد نیاز خواهید داشت و به دلیل کاهش نقش نیروی انسانی در کنترل ورود و خروج، اشتباهات انسانی در ثبت و مدیریت ترددها نیز به شدت کاهش می‌یابد.

  علاوه بر سه نوع معرفی شده که پرکاربردترین گیت‌ های کنترل تردد هستند، گیت‌های دیگری نیز وجود دارند که بنابر شرایط محیط و نوع کاربری در مناطق مختلف استفاده می‌شوند. از جمله این گیت‌های می‌توان به گیت کنترل تردد لولایی (سوئینگ)، پروانه‌ای، گردان، فروشگاهی ، گیت باشگاهی و … اشاره نمود.

  همچنین تمامی محصولات آلتین سیستم از جمله دستگاه حضوروغیاب تشخیص چهره، اثرانگشتی ، اکسس کنترل ها ، دستگاههای آشپزخانه صدور ژتون قابلیت نصب بر روی هر نوع گیت کنترل تردد می باشند و همه محصولات با استفاده از نرم افزار حضوروغیاب تحت وب برساد اطلاعات تردد قابل مشاهده و گزارشگیری می باشد.